Reçine Takı Nasıl Yapılır?

Yazan mehmet 19/03/2018 3 Yorumlar

Reçine Takı Nasıl Yapılır?
Reçine takı modellerimizi sosyal medyada görenlerden sürekli olarak mesaj almaktayız. Reçine takıları nasıl yapıyorsunuz, yüzük yapmak zormu, reçineyi nereden alıyorsunuz, malzemeleri nasıl temin edebiliriz gibi soruların arkası kesilmiyor.

Bizde Mojo Tasarım ekibi olarak bu soruları bu blog altında yanıtlamanın herkese faydalı olacağını düşünerek yazılarımızı hazırlamaya başladık.

Bu yazı altında size bir kaç püf noktası ve reçine takı yapımında kullanılan malzemeleri nereden alacağınızı paylaşıcaz.

Reçine Takı Yapımı ve Püf Noktaları
Reçine takı yapımı zevkli olduğu kadar dikkat edilmezse tehlikeli hale gelen bir hobidir. Sonuç olarak 2 karışımlı bir malzeme ve boyalardan oluşan yapım süreci bulunuyor. Bu sebeple lütfen takılarınızı yapmaya başlamadan önce mutlaka güvenlik uyarılarını dikkate alın. 

Reçine Takı Yapımında Kullanılan Malzemeler

Öncesinde Epoksi Malzeme yazımıza ayrıca göz atabilirsiniz 

Kristal reçine: Hem şeffaf olanı hem hazır renklendirilmiş olanı mevcut. Siz istediğinizi seçebilirsiniz.
Silikon kalıp: Kolye ve yüzük olarak farklı kalıplar bulunmaktadır. Öncelikle hangisini yapmaya karar verip işe başlamanız malzeme sarfiyatını azaltacaktır.
Süsleme: Reçine içerisinde her türlü malzemeyi kullanmanız mümkün, buradaki en önemli püf noktası kullanacağınız malzemenin boya salınımı yapmaması. Reçine içerisinde alkol bulunduğundan boyalı malzemelerin boyaları akma yapabiliyor. Bu yüzden reçine içerisine koyacağınız malzemeyi kullanmadan önce bir beze alkol döküp malzemenizi zilerseniz, boya bırakıp bırakmadığını anlayabilirsiniz.
Çakmak veya Pürmüz: Reçineyi kalıba döktükten sonra hava kabarcıkları oluşmakta. Bu hava kabarcıklarını yok etmek için bir çakmak veya pürmüze ihtiyacımız var.
GÜVENLİK: Lütfen reçine ile uğraşırken koruyucu gözlük, koruyucu eldiven kullanın. Epoksi reçine cildinize bulaştığında su ve sabunla çıkmaz. Özellikle karışım veya döküm sırasında gözlerinize sıçraması kalıcı hasara yol açabilir, bu yüzden gözlüksüz ve eldivensiz çalışmamaya özen gösterin.
Döküm yapacağınız yer gıda maddelerinden uzak bir yer olsun. Reçine kuvvetli bir yapıştırıcı olduğundan kuruduktan sonra döküldüğü yerden çıkarma imkanınız yok. Bu yüzden çalışma alanınızı geniş şekilde kaplayacak bir örtü veya slikon folyo sermeyi ihmal etmeyin. Epoksi reçinenin dökülmesi veya sıçraması durumunda, saf alkol, aseton veya epoxi tiner ile hemen temizleyin. "Çocuklarınızdan kesinlikle uzak tutun".
Reçine Çeşitleri
Reçinelerin çok farklı çeşitleri vardır. Zemin kaplama, yapıştırma, takı tasarım, kalıp çoğaltma amaçlı kullanılanlar.

Epoksi Tamir Reçinesi
Bunlardan sıkça kullanılan ve piyasada çokça bulunur olanı yapıştırma ve zemin kaplama amaçlı kullanılan epoksi reçinedir. Bir çok tasarım meraklısı ise farkında olmadan zemin kaplama için kullanılan reçineye ulaşmakta. Buda yapılan işin kötü çıkmasına ve hevesimizin kaçmasına sebep oluyor. Bu reçineyi birçok nalbur veya yat malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. İnternettede bu tür reçineleri ufak ambalajlara koyarak takı tasarım reçinesi diye satan satıcılarda bulunuyor. Malesef bu tür satıcılardan aldığınız ürünler döküm sırasında ısınma ve sararma yapmakta ve sizi üzmekte.

 

Bu yüzden bizim kullanmamız gereken reçine "takı tasarımı" için özel olarak üretilmiş reçinedir. Bu reçineler berraklık, döküm sırasındaki kolaylık ve sararma yapmaması için özel üretilmişlerdir. Dünya çapında kaliteli reçine üretimi yapan belirli markalar arasında Pebeo yu kullanabilirsiniz. Bunun dışında Rich markasıda bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde yeni oluşan markalarda zaman içerisinde müşterilere ulaşmaktadır.

REÇİNE TAKI KURSUMUZ BAŞLAMIŞTIR. Detaylı bilgi için "Reçine Takı Kursu" sayfamıza bekleriz

3 Yorumlar

cenker:
08/08/2018, 02:53:41 PM
Cevaplar

Merhaba, Reçine kolye ve yüzük ürünlerini çok beğendim. Bunların ticaretini yapmak istiyorum. nereden atın alabilirim.0,533,741 39 82

Mehmet:
13/05/2019, 02:33:54 AM
Cevaplar

Epoksi kolye yapıyorum ama karışım yapıp döküyorum 24 saat sonra kalıptan çıkartıyorum ama kolyeler esniyor yumuşak bir şey oluyor eksik nerde acaba yardımcı olurmusunuz ?

Recep Mehmet:
25/11/2019, 01:55:38 PM

Epoksi yi nasıl yapıyorsunuz ornek epoksi yi 100 gr kullanıyorsanız 50 gr da yapıstırıcı recine kullanın. Hatta 60 gr da olur

Rabia özkurt:
02/08/2021, 03:22:02 PM
Cevaplar

Epoksi küllük yapımlarında iclerine fotograf koyuyorlar bu fotograf nasil olmali a4 kagidi gibi degildir yani nasil bir fotoğrafta renkler karışmaz

Yorum Yaz