Reçine Kolye Yapımı

Yazan mehmet 22/03/2018 1 Yorumlar

Reçine Kolye Yapımı (Videolu anlatım)

reçine takı yapmanın kolay yolu

 

Reçine Kolye Nasıl Yapılır?

 

Hepimiz takı dükkanlarında, butiklerde çevremizdeki moda tutkunlarında farklı reçine kolye tasarımları gördük. Ve biz biliyoruz ki bu takıları evde kendimizde yapabiliriz, çok karmaşık bir süreç gibi görünsede aslında kendi reçine takımızı kolayca yapabiliriz. Yazının devamında reçine takı nasıl yapılır anlattık. Size düşen sadece gerekli ekipmanları temin edip, dikkatlice uygulamak.
 
reçine kolye yapımı
 
reçine takı nasıl yapılır
 
 

"Reçine takı"ları evde yapabilirmiyim diye düşünüyorsanız cevap evet, fakat reçine kuruduğunda çıkması imkansız bir hal aldığı için, çalışacağınız alanı evin en az kullanılan köşesinden seçmenizi tavsiye ederiz. Gerekli malzemeleri temin edip, gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra reçine takımızı yapmaya başlayabiliriz.

Önce malzeme listemizde neler var onlara bir göz atalım.  Epoksi Malzeme yazımıza ayrıca göz atabilirsiniz 

 

 • Epoksi reçine
 • Silikon reçine takı kalıbı, ceviz kabuğu, gazoz kapağı veya içine reçine dökebileceğimiz sızdırmaz herhangi bir malzeme
 • Yağlı kağıt
 • Lateks tıbbi eldiven
 • Varsa atölye önlüğü veya eski bir kıyafet
 • Pilastik karıştırma kapları.
 • Karıştırma çubuğu
 • Ayakkabı kutusu veya derin bir salata kasesi (reçinemizi kalıplara dökdükten sonra tozlanmaması için üzerine kapatabileceğimiz bir kutu)
 • Reçine takımızın içine koyacağımız kuru çiçek, kahve çekrdeği, eski bir vida, renkli simler, boncuklar veya boyası çıkmayan herhangi bir malzeme olabilir, Bu nokta sizin yaratıcılığına kalmış
 • Bijuteri imalatında kullanılan halka, klips, kilit ve deri ipler
 • Japon yapıştırıcısı
 • 10-20 ml lik ölçü kapları
 • Saf alkol (veya kaliteli bir kolonya), saf aseton (Bulamazsanız oje asetonuda olur) reçine istemediğiniz biryere bulaşırsa temizlemek için
 • Çakmak veya pürmüz

 

reçine takı yapma malzemeleri

Reçine Kolye Yapıyoruz

Öncelikle güvenlik önlemlerimizi alıyoruz. Güvenlik önlemi almadan işe başlarsak büyük pişmanlıklar yaşayabiliriz. Bu yüzden lütfen eldiven, önlük ve gözlüğümüzü mutlaka kullanalım. Reçine cildinizde kurursa çıkma, güçlü bir yapıştırma özelliği vardır, gözlerinize sıçrarsa kalıcı zararlar verebilir, kıyafetimize sıçrarsa yine o kıyafetimiz temizlenmez ve belkide en sevdiğiniz kıyafetinizle vedalaşmak zorunda kalırsınız :)

Çalışma alanımıza yağlı kağıdımızı seriyoruz. Yağlı kağıt sermemizin sebebi, çalışma masamızın reçine olmaması, yağlı kağıdı işimiz bitince toplayıp çöpe atıcaz.

Reçine ve sertleştiriciyi kutu üzerinde belirtilen oranda plastik karıştırma kabımıza döküyoruz. Yavaş hareketlerle tamamen berraklaşıncaya kadar karıştırıyoruz. Acele etmemiz durumunda reçinemizde hava kabarcıkları oluşacaktır. Reçinimizi yaklaşık 2 dakika karıştırdıktan sonra kenara koyabiliriz.

 

reçine takı hazırlık

 

Reçine içerisine koyacağımız süsleme malzemesini, reçinemizi dökeceğimiz kalıp veya kapaklarımızın içerisine boşken yerleştirip boyutları uygunmu diye bakıyoruz. Gerekiyorsa kesip kırpıyoruz ve rahatça içine yerleştirebileceğimiz hale getiriyoruz.

 

reçine takı yapıyoruz

 

Bir miktar reçineyi kalıba döküyoruz, içerisine süsleme malzememizi yerleştiriyoruz, burada bir kürdan kullanabilirsiniz, böylelikle ince ayrıntıları düzenleyebilir, ellerinizi reçineye bulaştırmamış olursunuz. Malzemeleri yerleştirdikten sonra üzerine bir miktar daha reçine döküyoruz. Eğer kolyemizin ışıltılı olmasını istiyorsak içine bir miktar sim dökebiliriz. Herşey tamam dediğimizde, kalıbın üst kısmına hafif taşacakmış gibi kabarık olacak şekilde reçinemizi dökerek tamamlıyoruz. Reçine kolye kuruma esnasında bir miktar çökme yapacağından, kalıbın üzerine hafif taşacakmış gibi dökmemiz önemli.

 

reçine kalıp dökülüşü

 

Eğer reçinemizin üzerinde hava kabarcıkları oluşursa çakmakla hafifçe ısıtarak bu kabarcıkları yok edebiliriz.

Bundan sonrası reçinemizin kuruma aşaması. Kuruma şamasında reçine takımızın toz toplamaması için kutu veya kasemizi reçine kalıbımızın üzerine örtüyoruz.

 

reçine kolye yapılışı

 

Bu aşamadan sonra reçineye asla herhangi bir müdahale yapmamalıyız. Reçinemiz yavaşça önce jelleşicek, sonrasında ise sertleşicek. Sabırla bekliyoruz ve silikon kalıba döktüysek kolyemizi çıkartıyoruz.

 

reçine kolye kalıp

 

Reçine yeterli miktarda sertleşme sağladıktan sonra sıra geliyor kolye haline getirmeye.

 

reçine kolye takı

 

Bijuteri malzemeleri satan yerlerden aldığınız kolye vidasını bpense ile tutarak ısıtıyoruz ve reçnemizin üst tarafına yavaşça yerleştiriyoruz. Tabi bu aşama reçineyi döktükten sonra 24 saati geçmeden önce yapılıyor.

 

reçine takı tamam

Bir farklı yöntemse yine bir bijuteri halkayı alıp japon yapıştırıcısıyla kolyenin üzerine yapıştırabiliriz.

Daha sonra deri ipimizi veya zincirimizi bu halkadan geçiriyoruz ve reçine kolyemiz hazır.

Kendi yaptığınız reçine takı tasarımlarını bize gönderirseniz bizde diğer takipçilerimizle paylaşarak bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

Farklı reçine takı tasarımı yapmayı öğrenmek isterseniz blogumuzu takipte kalın.

 

-- REÇİNE TAKI KURSUMUZ BAŞLAMIŞTIR. Detaylı bilgi için "Reçine Takı Kursu" sayfamıza bekleriz --

 

Son olarak örnek videoyu seyrederk reçine takı nasıl yapılır hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz.

 

REÇİNE KOLYE YAPIMI VİDEO

1 Yorumlar

Gülçin:
12/04/2019, 01:33:02 AM
Cevaplar

Merhaba,farklı ebatlarda kalıplarım var. Kalıpları (reçineye çıkardiktan sonra kalan nokta nokta artıkları) nasıl temizleyebilirim.Teşekkürler

Yorum Yaz